Wersje językowe

Rozwój zarodka i płodu - od 1 do 38 tygodnia ciąży

0
Rozwój zarodka i płodu - od 1 do 38 tygodnia ciąży

Czas czytania: 3 minuty

Rozwój zarodka i płodu dzielimy na trzy etapy:

 • Okres przedzarodkowy - pierwsze 3 tygodnie

 • Okres zarodkowy - od 4 do 8 tygodnia

 • Okres płodowy - od 9 do 38 tygodnia

Jak rozwija się ciąża tydzień po tygodniu?

Okres przedzarodkowy

Jak rozwija się płód tydzień po tygodniu? W jajowodzie dochodzi do zapłodnienia, czyli do połączenia się komórki jajowej z plemnikiem. Wtedy powstaje zygota, która wędruje wzdłuż jajowodu do macicy dzieląc się na coraz więcej komórek. Między 4 a 7 dniem skupisko komórek zagnieżdża się w błonie śluzowej ściany macicy.

Okres zarodkowy

4 tydzień - Zarodek przybiera kształt litery C. Powstają małe zgrubienia które są zawiązką kończyn. Powstają też dołki które staną się uchem wewnętrznym. 

5 tydzień - na początku tego tygodnia zarodek może mierzyć ok 4-5mm, natomiast pod koniec już 11-14mm. W tym tygodniu rozwija się krwioobieg, w którym zaczyna krążyć krew.

6 tydzień - powoli da się zauważyć okolicę łokci, nadgarstka i delikatny zarys paluszków. Kształtuje się przewód słuchowy oraz zarys oka. Zaczyna powstawać okolica szyjna o grzbietowa. 

7 tydzień - wyraźnie wydłuża się tułów i kończyny, a palce nóg i rączek są połączone błoną. Głowa jest bardziej wyprostowana. W tym tygodniu pracują już nerki, wątroba czy układ pokarmowy i krwionośny. Narządy płciowe są już zauważalne, ale jeszcze nie dla badań USG. 

8 tydzień - palce rączek są już rozdzielone. Zarodek ma już cechy charakterystyczne dla człowieka. Do teraz oczy były otwarte jednak w 8 tygodniu zaczynają się zamykać. Uszy przyjmują ostateczny kształt a powierzchnia zarodka pokrywa się pierwotnym naskórkiem. Teraz zarodek mierzy między 28 a 33mm a jego masa to około 1 gram.

Okres płodowy

9-12 tydzień - szeroko rozstawione oczy są zamknięte, nóżki są krótkie i cienkie, powieki zamknięte a uszy są nisko osadzone. Pod koniec 12 tygodnia dziecko ma ok 7-8cm i waży już 45 gramów. Są już ukształtowane cechy płciowe, które pozwalają rozpoznać płeć dziecka. U dziewczynek rozpoczyna się kształtowanie jajników a u chłopczyków powstają zawiązki jąder. Główka i bardzo szybko rozwijający się mózg stanowią aż połowę długości ciała. Dziecko rusza klatką piersiową co powoduje wpływanie i wypływanie płynu do płuc. Powstają paznokcie na rączkach i nóżkach. Mózg rozpoczyna produkcję hormonów a szpik kostny wytwarza białe ciałka krwi. 

13-16 tydzień - przyspiesza wzrost tułowia w odniesieniu do głowy. Wydłużają się nóżki. Układ szkieletowy zaczyna kostnieć. Zmienia się wygląd twarzy, oczy przesuwają się z bocznego położenia do przodu na swoje właściwe miejsce. Masa ciała może mieć już 200 gram. Pod koniec tego okresu mama zaczyna czuć ruchy swojego dziecka co jest efektem coraz lepiej działającego u płodu układu nerwowego, który pozwala mu na ruchy kończyn. 

17-20 tydzień - mama czuje już swoje dziecko i jego ruchy. Na ciele maleństwa powstaje meszek. Pojawiają się też włosy na głowie a nawet brwi. Coraz lepiej ukształtowane są narządy płciowe. Długość ciemieniowo-siedzeniowa (CS) wynosi 190mm a waga około 460gram. 

21-25 tydzień - ciało nabiera proporcji i następuje szybki wzrost wagi. Skóra jest pomarszczona i ma barwę różową lub czerwoną. W naczyniach można zobaczyć krew. Pojawiają się już paznokcie. W płucach, pod koniec 25 tygodnia, rozwijają się pęcherzyki powietrzne co umożliwi na pierwszy haust powietrza podczas narodzin. Otwierają się nozdrza. Dziecka ma długość 250mm i waga może już przekraczać 1000 g. Na języku dziecka są już wykształtowane kubki smakowe, rozwija się siatkówka oka, a dziecko odbiera już bodźce dotykowe. Jak wygląda rozwój płodu tydzień po tygodniu?

26-29 tydzień - dziecko ponownie otwiera oczy, włosy i meszek są już dobrze rozwinięte. Powstaje tkanka tłuszczowa pod skórą. Komórki krwi są produkowane w większości w szpiku kostnym. Układ naczyniowy i płuca są dobrze wykształtowane i zachodzi wymiana gazowa. Rozwinięty układ nerwowy jest już gotowy do kontrolowana temperatury ciała i akcji oddechowej. Nasz maluch waży teraz 1700 g. 

30-34 tydzień - skóra robi się gładka a rączki i nóżki są okrągłe i pełne. Długość ciemieniowo - płciowa ma około 320mm a waga ok 2500g. Teraz dziecku robi się naprawdę ciasno i powoli ma coraz bardziej ograniczone ruchy. W tym okresie rozwija się układ immunologiczny co pozwoli na zwalczanie pierwszych infekcji. 

35-38 tydzień - dziecko nie rośnie już tak szybko, choć chłopcy rosną trochę szybciej niż dziewczynki. Meszek zanika a włosy stają się grubsze i dłuższe. Tkanka tłuszczowa to ok. 16% masy ciała. Paznokcie pokrywają opuszki palców. Chociaż obwód głowy jest duży to jest już mniejsza w stosunku do pozostałych części ciała. W 38 tygodniu masa ciała ma około 3400 g.

 

Ps. Powyższy wpis to tylko kropla w morzu informacji o rozwoju płodu.

Jeśli znasz jakąś ciekawostkę, napisz ją w komentarzu

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl