Wersje językowe

Co zrobić, gdy dziecko boi się ciemności? 5 porad

0
Co zrobić, gdy dziecko boi się ciemności? 5 porad

Wiele dzieci między 3 a 7 rokiem życia odczuwa lęk przed ciemnością. W większości przypadków mija on samoistnie, jednak nie oznacza to, iż należy go bagatelizować. Rolą rodzica jest wsparcie i pomoc podczas przezwyciężania strachu przed ciemnością. W jaki sposób? Poznaj kilka naszych sprawdzonych porad, które przy okazji sprawią, że dziecko poczuje się w swoim pokoju po zmroku bezpiecznie i komfortowo.

Dlaczego dziecko boi się ciemności?

Na odczuwanie lęków jesteśmy narażeni już niemal od urodzenia. Mogą one przybierać różne formy, a jednym z najszybciej pojawiających się lęków u dzieci między 3 a 4 rokiem życia, jest obawa przed spaniem w ciemności.

Specjaliści uznają, że strach przed przebywaniem i spaniem w pomieszczeniach, gdzie panuje ciemność, może występować całkowicie samoistnie i nie być w żaden sposób związane z tym, w jakim środowisko dorasta dziecko. Fachowo określa się to jako lęk rozwojowy. W niektórych przypadkach pojawia się nagle i bez konkretnych podstaw, ale nie zawsze. Czasem może być to związane z tym, że dziecko w tym okresie jest zostawiane same na noc, gdy w pomieszczeniu panuje całkowita ciemność. Lęk ten może narodzić się także z powodu, iż dziecko nie czuje się bezpiecznie w swoim domu i w pokoju. Tutaj z kolei powodów bywa naprawdę sporo – od negatywnej sytuacji w domu, wyczuwalnego napięcia w życiu rodziców, a nawet oglądania agresywnych, pełnych przemocy i potworów bajek.

Możliwe jest także wzbudzenie u dziecka strachu przed ciemnością np. przez rodzica, dziadków czy rodzeństwo.

Jak walczyć z lękiem przed ciemnością u dzieci?

Metoda 1 – Zajmij się oswajaniem ciemności

Świetnym sposobem na pomoc dziecku w szybszym przezwyciężeniu lęku przed ciemnością jest oczywiście zabawa. Krok po kroku, bez presji czasu postaraj się zorganizować takie zabawy, które sprawią, że maluch będzie oswajać się z ciemnością. Doskonałym przykładem jest teatrzyk cieni, filmy puszczane na projektorze czy pokazy slajdów. Oswajanie ciemności może odbyć się także przy świetle podczas czytania książeczek, gdzie bohaterowie mają podobne problemy.

Metoda 2 – Zapal lampkę nocną

Całkowity mrok może budzić dyskomfort nie tylko u dzieci, ale też u dorosłych. Najlepiej zatem spróbować od tego, by zapewnić swojemu maluchowi półmrok – odsłoń rolety, zapal światło w łazience czy na korytarzu lub postaw na najpopularniejsze rozwiązanie, czyli na zakupienie i włączenie lampki nocnej.

Metoda 3 – Zbuduj u dziecka większe poczucie bezpieczeństwa

Zastanów się, czy przyczyną tego, że dziecko boi się ciemności, jest brak stabilności i poczucia bezpieczeństwa. Być może szkrab nie czuje wsparcia od rodziców, jest samotne czy też zbyt często uczestniczy w kłótniach rodziców. Warto popracować nad atmosferą w domu, by uchronić dziecko przed niepotrzebnym stresem. Rozwiązaniem problemu może być również wspólny pokój z rodzeństwem, a nawet ustawienie przy łóżku dziecka ulubionej maskotki, do której może się w nocy przytulić.

Metoda 4 – Naucz dziecko radzić sobie ze strachem

Kluczowa jest rozmowa na temat lęków. Jeśli dziecko boi się potworów czających się w kącie pokoju lub pod łóżkiem dziecięcym, to tuż przed spaniem wspólnie przejrzyjcie całe pomieszczenie, by udowodnić mu, że nic złego mu nie grozi. Możesz też podarować maluchowi talizman, który odgoni potwory w nocy, np. w postaci maskotki.

Metoda 5 – Kontroluj bajki, jakie ogląda dziecko

Skoro powodem może być oglądanie nieodpowiednich bajek, to koniecznie przyjrzyj się tej kwestii. Być może Twoje dziecko boi się ciemności właśnie przez to, że ogląda bajki o duchach, potworach lub filmy, które nie są dostosowane do jego wieku.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl