Wersje językowe

Jak przygotować łóżeczko dla noworodka — 6 porad

0
Jak przygotować łóżeczko dla noworodka — 6 porad

Dzieci szczególnie w pierwszych miesiącach życia wymagają ogromnej uwagi, bo same nie mają jeszcze zdolności do obracania się i radzenia z wieloma trudnościami. Dlatego musisz jak najlepiej przystosować do nich środowisko, w jakim się znajdą. Przede wszystkim dotyczy to miejsca, gdzie będą spać. Sprawdź zatem, jak przygotować łóżeczko dla noworodka, aby ta przestrzeń była dla nich maksymalnie bezpieczna.

Kiedy i jak przygotować łóżeczko dla noworodka?

Odpowiedni materac

Materacyk to jeden z najważniejszych elementów wyposażenia łóżeczka. Tym bardziej że w pierwszych tygodniach życia, to właśnie tam dziecko spędzi sporo czasu. Dlatego poświęć sporo uwagi na jego wybór. Przede wszystkim materac nie może być zbyt twardy, ani zbyt miękki. Kluczowe znaczenie ma też jego wypełnienie. Poza tym musi być elastyczny, bo tylko wtedy dopasuje się do ciała dziecka, a tym samym nie spowoduje to problemów z postawą.

Wcześniejsze przygotowanie

Zastanawiasz się, kiedy przygotować łóżeczko dla noworodka? To naprawdę indywidualna sprawa i wiele zależy od Ciebie. Jednak najczęściej przyszli rodzice zajmują się kompletowaniem najważniejszych elementów wyprawki miesiąc lub dwa przed przyjściem na świat malucha. Zapewni Ci to nie tylko jeszcze większą pewność siebie, ale przede wszystkim zdążysz zebrać sporą ilość informacji – od ekspertów czy bardziej doświadczonych znajomych. Dzięki temu na pewno kupisz łóżeczko, które zachwyca nie tylko wyglądem, ale również spełnia potrzeby noworodka.

Zdejmij ochraniacze

Czy wiesz, jak urządzić łóżeczko dla niemowlaka, żeby było w pełni bezpieczne? Pamiętaj o tym, żeby w pierwszych dniach, tygodniach, a nawet miesiącach życia maksymalnie ograniczyć liczbę dodatków, znajdujących się w łóżeczku. Przede wszystkim zdejmij ochraniacze – możesz do nich wrócić, gdy dziecko będzie nieco starsze. Wielu specjalistów podkreśla, że ochraniacze na szczebelki stanowią spore zagrożenie dla noworodków. Wystarczy, że maluch zaplącze się w ten materiał lub znajdzie się zbyt blisko, a spowoduje to ograniczenie dopływu tlenu, a to znowu może doprowadzić do śmierci łóżeczkowej.

Jak urządzić łóżeczko dla niemowlaka?

Właściwe przykrycie

Jak powinno wyglądać łóżeczko noworodka, żeby stanowiło bezpieczną przestrzeń? Zadbaj o odpowiednie przykrycie. W pierwszych miesiącach życia najlepiej sprawdzi się rożek, śpiworek bądź otulacz, ponieważ skutecznie zmniejszają ryzyko śmierci łóżeczkowej. Eksperci zdecydowanie odradzają też korzystanie z kołderek czy kocyków. W końcu noworodek może z łatwością przykryć sobie nim twarz, co przyczyni się do zdecydowanego ograniczenia dopływu powietrza.

Poduszka dopiero na późniejszych etapach

Ważne jest nie tylko to, żebyś wiedział, kiedy szykować łóżeczko dla noworodka. Zwróć także uwagę na to, w jakim momencie życia dziecka można dodawać kolejne elementy wyposażenia. Szczególnie pamiętaj o tym, że w pierwszych tygodniach życia maluch nie potrzebuje poduszki, a wręcz jej obecność może być dla niego niebezpieczna, a nawet spowodować śmierć łóżeczkową. Specjaliści zalecają, żeby rozpocząć korzystanie z poduszki, dopiero gdy dziecko jest w stanie samodzielnie zmienić pozycję i wykazuje się sporą ruchliwością, czyli zazwyczaj po ukończeniu 12 miesięcy życia.

Ograniczona ilość dodatków

Ważne jest to, żebyś wiedział, jak urządzić łóżeczko dla niemowlaka, aby ta przestrzeń była maksymalnie dostosowana do potrzeb najmłodszych. Dlatego do minimum ogranicz wszystkie dodatki, a także pluszaki. W przypadku noworodka te akcesoria są zbędne, a wręcz niebezpieczne. Oprócz tego zrezygnuj z łóżeczka z baldachimem, wykonanym ze sztucznego materiału, ponieważ takie tkaniny utrudniają cyrkulację powietrza.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl