Wersje językowe

Kiedy zmieniać łóżeczko dziecku na większe?

0
Kiedy zmieniać łóżeczko dziecku na większe?

Twoje dziecko urosło i potrzebuje nieco więcej swobody podczas snu? To może być pierwsza oznaka tego, że musisz pomyśleć o nowym łóżku dla malucha. Ta sytuacja bywa dość stresująca – zarówno dla rodziców, jak i dla dziecka. Dlatego nie możesz tego zrobić zbyt wcześnie, potrzebne jest też powolne przygotowywanie. Sprawdź, kiedy wymienić łóżeczko na łóżko, aby ten proces był przyjazny dla dziecka.

Kiedy zmienić łóżeczko dziecku?

Nie ma jednej reguły czy wieku, gdy dziecko powinno zacząć spać w większym łóżku. W końcu każdy maluch rozwija się w swoim tempie, ma inne potrzeby czy charakter. Dlatego trudno jest jednoznacznie określić moment, gdy powinna nastąpić ta zmiana. Specjaliści podchodzą do tego z wielką ostrożnością, ale zaznaczają, że duża grupa maluchów po ukończeniu 18 miesięcy jest gotowa na własne łóżko. Szczególnie często dotyczy to dzieci, które mają starsze rodzeństwo. W takim przypadku maluchy chcą szybciej przejść do „dorosłego łóżka”. Gdy masz jedynaka, to sytuacja może być odwrotna.

Jeśli zastanawiasz się, kiedy zmienić łóżeczko na większe, to możesz zacząć od etapu przejściowego, czyli spania z dzieckiem w małżeńskim łożu. Choć musisz z tym uważać, aby nie trwało to zbyt długo, ponieważ mogłoby to utrudnić proces usamodzielnienia się malucha.

Pamiętaj o tym, że to rutyna często jest synonimem bezpieczeństwa. Zatem, kiedy zmienić łóżeczko na większe, aby to nie zachwiało pewności dziecka? Przede wszystkim zacznij stopniowo oswajać z tym malucha, a do tego nie wprowadzaj zmian w wieczornej rutynie. Nadal kąp dziecko o tej samej porze, czytaj książeczkę i spędź z nim czas tuż przed zaśnięciem.

Jak zachęcić dziecko do zmiany łóżka?

Ważne jest nie tylko to, kiedy zmienić łóżeczko dziecku, ale przede wszystkim, jak zrobić to w naturalny oraz przyjazny sposób. Dzięki temu maluch potraktuje to jako kolejną przygodę i naprawdę fajną zabawę. Choć oczywiście zależy to również od jego usposobienia – niekiedy maluchy nie chcą spędzać tam czasu, co może być po prostu związane z tym, że nie są jeszcze gotowe na nową sytuację.

Jak najlepiej oswoić dziecko z „dorosłym łóżkiem”? Przede wszystkim zabierz malucha na wspólne zakupy, a do tego pozwól mu współdecydować o tym, które łóżko zostanie wybrane. Z pewnością zwiększy to jego ekscytację. Poza tym zdecyduj się na pościel z ulubionymi zwierzątkami lub postaciami z bajek. Jednocześnie postaw na dość spokojne kolory, aby nie działały zbyt stymulująco, co mogłoby niepotrzebnie rozbudzić dziecko przed snem. 

Zadbaj także o to, żeby na łóżku czekały ulubione zabawki. Wówczas nie będziesz musiał już dłużej zastanawiać się nad tym, kiedy zmieniać łóżeczko dziecku, bo nawet maluchy chętnie będą spędzały czas w tym miejscu.

Jak wybrać łóżko dla dziecka?

Często, gdy zastanawiasz się, kiedy wymienić łóżeczko na łóżko, to tak naprawdę musisz zmierzyć się z własnymi obawami – nawet wtedy, gdy dziecko jest już na to gotowe. Przede wszystkim wiąże się to ze strachem o bezpieczeństwo malucha. W końcu w nocy może spaść z łóżka i zrobić sobie krzywdę. Dlatego musisz zdecydować się na wybór odpowiedniego modelu, najlepiej ze szczebelkami. Poza tym dobrze sprawdzą się niskie łóżka, które przypominają domek. Wówczas dziecko na pewno nie zrobi sobie krzywdy.

Dobrym rozwiązaniem są też łóżka ze specjalnymi barierkami, które będą chroniły maluchy przed wypadnięciem. Wtedy postaw na wersję z miękkimi nakładkami, aby dziecko nie uderzyło się w twardą barierkę. 

Polecamy także łóżeczka dziecięce dostępne w ofercie.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl